TSK “KAPLAN” ile hassas vuracak

TSK “KAPLAN” ile hassas vuracak

Roketsan biryandan özgün füze/roket geliştirme projeleri üzerinde çalışmalarını sürdürürken diğer yandan üretim aşaması tamamlanan ürünleri sahaya sürüyor. O ürünlerden biri de geçtiğimiz aylarda Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmeye başlanan güdümlü TRG-300 Kaplan füze sistemi. Sistem hangi özellikleri üzerinde barındırıyor? Test süreci hangi aşamalardan geçti? İşte “Kaplan” hakkında bilinmeyenler…

Roketsan, 2010 yılında başlattığı Karadan Karaya 300 mm Güdümlü Sistem geliştirme çalışmalarını 2015 yılı sonuna kadar sürdürdü. Füze, fırlatma aracı, komuta aracı ve taşıma yükleme aracından oluşan sistemin tasarım kalifikasyonu faaliyetlerinin en önemli adımı 2016 yılında gerçekleştirilen uçuş testleri ile başarılı bir şekilde tamamlandı.

Beş yıl gibi kısa bir sürede geliştirilen sistem, günümüz modern teknolojilerine dayanan en yeni alt sistemlerle donatıldı. Üstün performansı ile göz dolduran yeni sistem için ilk ihracat sözleşmesi de şimdiden imzalandı.

110 km menzilden hassas vuruş

Füze; yaklaşma ve çarpma fonksiyonlarına sahip tapa, küresel konumlama sistemi destekli ataletsel seyrüsefer ünitesi ile elektromekanik kontrol sistemine sahip güdüm kontrol bölümü, yüksek infilaklı çelik bilyalı harp başlığı, katı yakıtlı roket motoru ve serbest dönüşlü katlanır kuyruklardan oluşuyor (Şekil 3).

Kırılgan ön ve arka kapağa sahip iki adet tek kullanımlık kompozit tüpten oluşan füze podu, füzenin taşınması, depolanması ve fırlatılmasında görev yapıyor (Şekil 4).

Üzerindeki tüm yazılımların Türk mühendisler tarafından geliştirildiği sistem, karadan karaya ve karadan denize yapılan geliştirme ve kalifikasyon atışlarında 30 km ile 110 km arasındaki menzillerde nokta hassasiyette vuruş performansı sergiledi (Şekil 5).

2016’da yapılan testlerde, azami menzil hedefi olan 120 km’ye de atış denemesi yapılmış ve başarılı sonuç alınmıştır. Beş yıllık geliştirme süresince sırasıyla; kavramsal tasarım, ön tasarım, detay tasarım, tasarım doğrulama ve kalifikasyon aşamaları tamamlanmıştır. Yapılan detaylı yapısal, termal ve dinamik analizler ile alt sistemlerin, gövde elemanlarının, füze komplesinin ve podun yük altında davranışı ele alınmıştır.

Sistemin aerodinamik konfigürasyonu; aerodinamik analizler rüzgar tüneli testleri ve uçuş testleri ile doğrulanmıştır. Performans doğrulama amacı ile motor statik ateşleme testi, harp başlığı arena testi, döngüde donanım testi ve uçuş testleri yapılmıştır. Füze için özel geliştirilen 7 serbestlik dereceli sistem benzetim programı ile uçuş test sonuçları karşılaştırılarak performans analizi için kullanılan tasarım aracının geçerlemesi yapılmış, farklı uçuş senaryolarındaki füze performansı bu araç ile analiz edilerek eniyilenmiştir.

Yapılan atışlı testler sırasında, kamera, telemetre ve radar verilerine ek olarak Elektro Optik Sistemler (EOS) kullanılarak ilk kez ses hızının iki katından yüksek bir hızdaki uçuşun yaklaşık son 10 km’lik kısmı kamera ile görüntülendi. Tüm bu çalışmalar ile tasarım doğrulama ve kalifikasyon süreci başarılı bir şekilde sonuçlandırıldı. Geliştirilen füze, Kasırga benzeri 300 mm/302 mm roket/füze fırlatma yeteneğine sahip sistemlerden de atılabiliyor. Füzenin bu amaçla yurt dışına pazarlama faaliyetleri de hızla devam ediyor.

Fırlatma Aracından tek tek ya da salvo atış

300 mm füzenin fırlatma platformu olarak tasarlanan 6×6 taktik tekerlekli araç üzerinde; silah yönetim sistemi, haberleşme sistemi, güç sistemi, hidrolik sistem, kara navigasyon sistemi ve kundak alt sistemleri bulunuyor.

Füzede olduğu gibi araçta da tüm yazılımlar Türk mühendisler tarafından geliştirildi. Tasarım sırasında makine-insan etkileşimi açısından optimum çözümler geliştirilmiştir. Araç üzerindeki silah yönetim sisteminin kullanıcı dostu arayüzleri ile sistem çok kısa sürede atışa hazır hale getirilebiliyor. Bir fırlatma aracından dört füze, tek tek ya da salvo (2’li, 3’lü ya da 4’lü) görev tanımlanarak belirlenen farklı hedeflere kısa süre içinde fırlatılabiliyor. Fırlatma aracı üst yapısı, füzenin lançerden çıkışı esnasında oluşacak atış yükleri göz önünde bulundurularak tasarlanmış, daha sonra yapılan yapısal ve dinamik analizler ve atışlı testlerde alınan çok sayıda veri ile bu özellik doğrulanmıştır.

Kullanıcıya esneklik sağlayacak olan kabin içi atış kabiliyeti, uçuş testleri öncesinde kabin içine kurulan sistemler ile ses, gaz ve şok ölçümleri alınarak doğrulanmıştır.

Komuta Aracı

Dokuz adet fırlatma aracının görev planlamasının yapılabildiği komuta aracı; 6×6 taktik tekerlekli araç, silah yönetim sistemi, haberleşme sistemi, güç sistemi, hidrolik sistem, kara navigasyon sistemi ve şelterden oluşuyor. Kullanıcının görevi en rahat koşullar altında en hızlı şekilde planlamasına uygun olarak tasarlanan yerleşim ve arayüzlere sahip şelter, teknolojik olarak en yeni donanımları içeriyor.

Taşıma Yükleme Aracı

Taşıma yükleme aracı; 6×6 taktik tekerlekli araç, hidrolik sistem, vinç, taşıma platformu, titreşim sönümleyiciler ve haberleşme sisteminden (opsiyonel) oluşuyor.

Araç dört adet 300 mm füzenin (2 pod) taşınması ve yüklenmesi gereksinimlerine uygun olarak tasarlandı. Tasarlanan özel titreşim sönümleyiciler ile nakliye sırasında füzelere gelecek etkiyi en aza indirmek için optimizasyon yapıldı.

Kaynak: defenceandtechnology.com / Roketsan

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.