Yunan ordusu hava gücünü yenileyecek

Yunan ordusu hava gücünü yenileyecek

Ekonomik krizle mücadele eden Yunanistan uçak ve hava savunma sistemlerini yenileme kararı aldı.

Yunan hükümeti, F-16 uçaklarının Viper seviyesine modernizasyonu ve F-35 hakkında bilgilendirme için ABD hükümetine istek mektubu gönderdi. 155 uçağı kapsaması planlanan modernizasyonun 1.7 ile 2 milyar dolar arası bir maliyetinin olması bekleniyor. Uçaklar Viper seviyesine yükseltilmesiyle ileriki dönemlerde alımı düşünülen F-35 ile birlikte uyumlu görev yapabilecek.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Rusya’dan satın aldığı ancak Türkiye’nin ağır baskıları sonucunda Yunanistan’ın devr aldığı ve 1998 tarihinde Girit adasına yerleştirdiği 250 km radar mesafesi, 30.000 m irtifaya sahip Rus yapımı S-300PMU1 yüksek irtifa hava savunma sisteminin modernizasyonu da gündeme alındı.

“AESA” radarı yüzlerce hedefi aynı anda takip edebiliyor

F-16V “Viper” serisi yeni bir kokpit tasarımının yanı sıra daha gelişmiş görev bilgisayarı ve aviyonik sistemlerle donatıldı. Uçağın en önemli özelliği ise ABD’li Northrop Grumman tarafından geliştirilen APG-83 Aktif elektronik taramalı (AESA) radar sistemi, bu uçağa beşinci nesil hava-hava ve hava-yer kapasitesi sunuyor. Halen bu radar sistemleri Amerikan Hava Kuvvetleri’nde F-22 ve F-35 uçaklarında kullanılıyor. AESA’nın diğer radarlara göre en büyük farkı sabit anteni.

Bu sistemde radar dalgaları elektronik olarak yönlendirilerek farkı istikametlerde saniyede binlerce keç ve bir çok frekansta yönleniyor. Bu çeviklik sayesinde AESA radarı bir anda yüzlerce hedefi takip edebiliyor. Radarın bir başka özelliği ise sistemin radar ve elektromanyetik uyarı alıcılarından oluşan kombinasyonu sayesinde pilota düşman radar tehdidi uyarı yapabilmesi. Ayrıca radar kilitlemesi yapan füzelerin takibi ise AESA radarı tarafından karıştırılabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.