Bayraktar teslimat için gün sayıyor

Bayraktar teslimat için gün sayıyor

Anadolu Tersanesi (ADİK) tarafından inşa edilen sınıfının en büyük gemisi TCG Bayraktar Şubat ayı içinde Deniz Kuvvetlerine teslim edilecek.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için inşa edilen amfibi çıkarma gemilerinden ilki olan TCG Bayraktar (L402) deniz kabul testlerine devam ediyor. 2 metreden sığ sulara kapak atabilen gemi İzmir/Foça’da, tank, amfibi birlik ve araçların transferini yükleme ve bindirme testlerini gerçekleştiriyor. TCG Bayraktar testleri tamamlamasının ardından Şubat ayı içinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi bekleniyor. İkinci gemi TCG Sancaktar’ın ise Ekim 2017 hizmete girmesi planlanıyor.

30 gün görev yapabiliyor

Geminin Tam boyu yaklaşık 139 metre, Eni 19,60 metre ve deplasmanı 7 bin 254 ton. 1200 ton yük veya çeşitli tank, zırhlı araç ve diğer araç taşımanın yanında 600 kişilik yatak  kapasitesine sahip. İkmal yapmadan 30 gün denizde kalabilecek olup 5 bin deniz milinden fazla menzile sahiptir.

20 Tank taşıyabilecek

Gemi Personeli : 12 subay, 51 Astsubay, 66 er Amfibi personel : 350 Gemide toplam 566 kişilik yatak kapasitesi mevcut. 1.100 metrekare kapalı araç güvertesi alanı ve 690 metrekare açık güverte alanı ile gemi yaklaşık 1.200 ton yük veya çeşitli zırhlı ve diğer araç taşıma kapasitesine sahip. Bu kapasite ile 20 adet tank, LST tarafından rahatlıkla taşınabiliyor. Gemi, 2 adet tek namlulu 40 mm Oto Melara topu, 2 adet Mk15 Phalanx CIWS ve 2 adet makinalı tüfek ile donatıldı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.