Lazer Güdümlü Füze Aracı: AKINCI CİRİT

Lazer Güdümlü Füze Aracı: AKINCI CİRİT

Kaideye Monteli CİRİT sistemi, FNSS ve Roketsan işbirliğiyle kara birliklerinin operasyonel kabiliyetlerini artırmak amacıyla geliştirildi.

FNSS AKINCI ailesinin Lazer Güdümlü Füze Aracı (LGFA) üzerine şekillendirilen Kaideye Monteli Cirit sistemi Roketsan tarafından ucuz ve hassasiyeti düşük güdümsüz roketler ile yüksek maliyetli güdümlü anti-tank füzeleri arasındaki boşluğu doldurmak amacıyla tasarlandı.

8 adet atışa hazır Cirit, araç üzerinde bulunan uzaktan komutalı kule vasıtasıyla düşmana ait korunganlar ile hafif ve orta sınıf zırhlı araçları imha edebiliyor. Araç; komutan, sürücü, nişancı, doldurucu dahil 4 kişilik personel ve 8 adet yedek füze sistemi taşıma kapasitesine sahip.

8 kilometre ile sınıfındaki en uzun menzilli füze olan Cirit halen Kara Kuvvetleri tarafından kullanılan T129 ATAK ve AH-1W Super Cobra helikopterlerinin de ana silahlarından biri olarak kullanılıyor. Öte yandan Cirit sistemi çeşitli platformlara (İHA, Sabit Platform, Hafif Saldırı Uçağı, Deniz Platformu) entegre edilebiliyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.