Otokar Birleşik Arap Emirlikleri’nde rekor anlaşma imzaladı

Otokar Birleşik Arap Emirlikleri’nde rekor anlaşma imzaladı

Otokar ile Tawazun firması arasında 661 Milyon dolar değerinde Arma 8×8 taktik tekerlekli zırhlı araçlarının üretimini kapsayan bir anlaşma imzalandı.

Otokar, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dhabi’de düzenlenen IDEX 2017 savunma sanayi fuar’ında Türk savunma sanayinin tek kalemdeki en büyük savunma ihracat anlaşmasını Birleşik Arap Emirlikleri’nin stratejik yatırım firması Tawazun ile imzaladı. 661 milyon dolar değerindeki anlaşma kapsamında Otokar, Birleşik Arap Emirlikleri ordusu için Arma 8×8 taktik tekerlekli zırhlı aracı üretecek.

Otokar’ın BAE’deki kurulu Otokar Land Systems şirketi ile Tawazun’un Heavy Vehicles Industry şirketinin ortak girişim şirketi olan Al Jasoor (Cesur), BAE Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları kapsamında geliştirilen ‘Rabdan’ adıyla adlandırılacak Arma 8×8 amfibik zırhlı aracının üretimini BAE gerçekleştirecek.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Otokar Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, bu sözleşme ile Otokar’ın teknoloji ihracatına ve ortak girişim şirketi aracılığıyla yurt dışında üretime başladığına dikkat çekti.

Körfez ülkelerine ihracat yapmakla kalmayıp, Al Jasoor (Cesur) ile yurt dışında üretime başlayacaklarını belirten Koç, “İmzalanan bu anlaşma ile şirketimiz Otokar, savunma sanayiinde artık sadece ürün değil; global ölçekteki bilgi birikimi, mühendislik, Ar-Ge ve teknoloji transferi kabiliyetleri ile de ön plana çıkıyor” dedi.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.