Türk topçusu hassas vuracak

Türk topçusu hassas vuracak

Makina Kimya Endüstri Kurumu Fırtına ve Panter obüslerinin etkinliğinin artırılması amacıyla güdümlü topçu mühimmat geliştirme projesi başlattı.

MKE Genel Müdürü Ahmet Taşkın AzeriDefence’e verdiği röportajda, “155mm güdümlü topçu mühimmatlarının geliştirilmesi amacıyla çalışma başlattık. MKE olarak Türkiye’nin savunma elektroniği sektöründe faaliyet gösteren birkaç şirketi de bu işe dahil ettik. Yıl sonuna kadar ilk prototipleri yetiştirmeye çalışıyoruz. 2018 yılında prototip mühimmatlarla testlere başlayacağız.

Taşkın,”Mühimmatların vuruş etkinliğinin arttırılması için lazerle yönlendirme ve küresel seyrüsefer uydu sistemi (Global Navigation Satellite System/GNSS) yardımlı ataletle seyrüsefer  (Inertial Navigation System/INS) sisteminin kullanılması planlanıyor” dedi.

ABD ordusu uzun yıllardır Raytheon şirketi tarafından geliştirilen 155mm çapındaki GPS/INS güdümlü top mühimmatı Excalibur’u kullanıyor. Mühimmat üzerinde yer alan GPS/INS güdüm sistemi ve kanatçıkları ile hedefi 40 km’den 10 metrenin altında hata payı ile vurabiliyor. Özellikle hassas bir hedefin vurulmasının oldukça zor olduğu meskûn mahal şartlarında; diğer binalara çarpma, başka hedefleri vurma ve dost ateşi ile vurulma gibi riskleri asgari seviyeye indiriyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.