Otokar’dan BAE ordusuna 700 “Rabdan”

Otokar’dan BAE ordusuna 700 “Rabdan”

Otokar, BAE ordusunun ihtiyaçlarını karşılamak üzere Al Jasoor şirketi ile toplam değeri 661 milyon dolar değerinde 700 Rabdan 8×8 taktik tekerlekli zırhlı aracın üretimini kapsayan bir anlaşma imzaladı. Dünyanın en büyük 8×8 zırhlı araç alımlarından biri olan bu anlaşma Türk kara araç sektörünün geleceği için stratejik bir adım oldu.

BAE Silahlı Kuvvetleri’nin bünyesinde hizmet verecek Rabdan 8×8 taktik tekerlekli zırhlı araç, en zor arazi ve iklim koşullarında, modern bir ordunun ihtiyaç duyacağı farklı görevlere hizmet vermek üzere modüler bir platform olarak tasarlandı. Üstün hareket kabiliyeti, yüksek mayın, balistik koruma özelliğinin yanı sıra orta ve yüksek kalibre silah sistemi entegrasyonuna uygun olan Rabdan, muharebe ağırlığı ve geniş iç hacmi ile dikkat çekiyor.

Sürücü ve komutan dahil toplam 11 personel taşıyabilen Rabdan’ın azami yüklü ağırlığı 30 ton. Manevra kabiliyeti, bağımsız süspansiyonu, kilitli transfer kutusu ve patlak gider lastikleriyle yüksek hareket kabiliyetine sahip araç, amfibi (yüzer) operasyon yeteneği ile denizde de gidebiliyor. Rabdan ismi, Hz. Muhammed’in atının soyundan geldiğine inanılan, gücü, sürati ve yarış kazanmadaki kabiliyetleri ile bilinen safkan Arap atından geliyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.