Türk Seddine Alp Çelik imzası

Türk Seddine Alp Çelik imzası

Demir çelik sektöründe 1983 yılından beri Coşkun grup bünyesinde faaliyet gösteren Alp Çelik tarafından geliştirilen Akordeon engel sistemleri başta Suriye sınırı olmak üzere birçok askeri tesisin güvenliği için kullanılıyor.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen Akordeon engel sistemleri Suriye sınırındaki insan ticaretine, kaçak geçişlere, düzensiz göçe son vermek için Hatay-Yayladağ arasında inşası süren 90 km uzunluğundaki duvar yapımında tercih ediliyor.

Alp Çelik’in kendi öz kaynaklarıyla geliştirdiği sistem Suriye sınırı dışında başta hudut karakolları olmak üzere Irak ve Suriye’de görev yapan askeri birlikler tarafından da kullanılıyor.

Hızlı ve kolay kurulum

Akordeon engel sistemleri, tehdit ve saldırılara karşı koruma sağlamak amacıyla yapılmış, çeşitli konfigürasyonlarda kullanılan savunma bariyerleridir.

Askeri ve sivil yaşamda yan yana, üst üste olmak üzere özel yaylar yardımıyla birbirlerine bağlanarak çok hücreli birimlerden oluşan sistemler katlanabilir olup, düz paketlenmiş şekilde teslim edilir. Birimler açılıp düzenlendikten sonra dışarı uygun malzeme taşmayacak şekilde giydirilerek doldurulur (kaya, moloz, kum, çakıl ya da toprak gibi) ve duvardan daha sağlam bariyerler haline getirilir. Akordeon engel sistemleri kolay taşınabilir ve kurulabilir basit bir yapıdır.

Arazide konuşlandırılmış askeri birliklerce, personel yaşam merkezlerinin ve önemli binaların korunmasında, mühimmat ve kritik malzeme depoları ile akaryakıt ünitelerinin korunmasında, gözetleme, nöbet ve arama-kontrol noktaları ile savunma ateş mevzilerinde, çevre emniyeti, savunma ve teçhizat koruma duvarının yanı sıra sel ve su baskını, toprak kayması ve erozyon tehlikesi olan yerlerde personel, malzeme, akaryakıt ve mühimmat koruganlarının sel sularından korunabilmesi için sel bariyeri olarak da kullanılabilir.

1.500 kum torbası ile 10 kişinin saatlerce iş gücü harcaması gerekirken, akordeon engel sistemleri ile çok daha dayanıklı engeli 2 kişi dakikalar içinde yapabiliyor. Akordeon engel sistemleri kum torbalarına göre çok daha dekoratif ve dayanıklıdır.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.