Geleceğin Tank Avcısı: KAPLAN STA

Geleceğin Tank Avcısı: KAPLAN STA

FNSS’nin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin zorlu gereksinimlerini karşılayacak şekilde geliştirdiği KAPLAN Silah Taşıyıcı Araç (STA), IDEF 2019’da, kalifikasyon sürecinin sonuna gelmiş prototipi ile sergileniyor. Tanksavar görevi için geliştirilen araç, FNSS tarafından tasarlanan Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi ile KORNET ve OMTAS füzeleri atış testlerini başarıyla tamamladı.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) projesi kapsamında geliştirilen KAPLAN STA, FNSS’nin, KAPLAN yeni nesil zırhlı muharebe aracı ailesinin en küçük üyesi. Otomatik şanzımana ve ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahip olan araç, farklı alt sistemlerin entegre edilmesi suretiyle geniş bir yelpazedeki görevleri yerine getirebiliyor. Mayın ve zırh koruması bulunan araç, düşük ağırlığa sahip gövde yapısı ve 5 yol tekeri sayesinde, farklı coğrafi şartlarda yüksek mobilite sunuyor. Soğuk ve sıcak iklim koşullarında, çamurlu ve engebeli arazilerde, asfalt veya stabilize yollarda yüksek hızlı hareket yeteneğine sahip olan aracın gelişmiş süspansiyonlu palet sistemi, araçta oluşan titreşimi azaltmaya ve yol tutuşunu arttırmaya yönelik olarak tasarlandı.

Amfibi bir araç olan KAPLAN STA, sınıfındaki, bu kabiliyete sahip az sayıdaki araçtan biri olmasıyla öne çıkıyor. Araç, arka tarafından yer alan iki adet suda itki sistemi sayesinde, kullanıcısının, derin ve akıntılı sularda operasyon yapmasını olanaklı hale getiriyor. Gövdesindeki kapaklarda ve tapalarda su sızdırmaz contalar kullanılan araç, kullanıcıya, hazırlıksız olarak suya girebilme imkânı da sunuyor. KAPLAN STA’nın gövdesi, balistik malzemelerden, balistik kaynak tekniği ile birleştirilerek imal ediliyor. Güç grubu kabini ile genişletilmiş sürücü bölmesinin ön tarafta yer aldığı aracın nişancı ve komutan mahalleri ise orta kısımda bulunuyor. Aracın arka kısmında ise nişancı yardımcısı ve ilave personel bölümü yer alıyor.

KAPLAN STA’nın vurucu gücünü ise modern atış ve komuta kontrol yeteneklerine sahip olacak şekilde geliştirilen Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi oluşturuyor. Kule üzerinde, atışa hazır tanksavar füzelerinin yanı sıra eş eksenli 7,62 mm makinalı tüfek de yer alıyor.

KAPLAN STA’nın kalifikasyon testlerinin tamamlanmasıyla birlikte seri üretim sürecinin başlaması planlanan STA projesi kapsamındaki tüm teslimatların, 2021 yılında tamamlanması planlanıyor.

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, KAPLAN STA’nın, yeni nesil zırhlı muharebe aracı ailesi KAPLAN’ın, envantere giren ilk üyesi olacağına dikkat çekiyor: “FNSS, KAPLAN ürün ailesi ile paletli zırhlı araçlar alanındaki önümüzdeki dönemin standartlarını tanımladı. Bu ürün ailemizin en küçük üyesi olan KAPLAN STA’nın ete-kemiğe bürünmesi, bizleri heyecanlandırıyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığımız, özgün bir konsept tanımlayarak ihtiyacını ortaya koydu. Savunma Sanayii Başkanlığımız da projeyi, bu ihtiyacın en etkin şekilde

karşılanmasını sağlayacak, yerli ve milli çözümü elde edecek şekilde kurguladı. Görev, Türkiye’nin lider kuruluşu FNSS’ye düştü. Eminim ki projede yakaladığımız bu ivme ile nihai kabul ve seri üretim aşamalarına da çok çabuk geleceğiz ve dünya ordularının hayranlıkla takip edeceği bir kabiliyeti, Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza kazandıracağız.”

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.