TCG Anadolu’da yangın çıktı

TCG Anadolu’da yangın çıktı

Sedef Tersaneleri’nde inşaası süren TCG Anadolu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi’nde gece saatlerinde yangın çıktı. Yangın tersaneye sevk edilen çok sayıda itfaiye ekibinin müdahalesiyle büyümeden kontrol altına alındı.

Gece geç saatlerde Tuzla’daki tersanede yapımı süren geminin depo bölümünde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye, polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Olay yerine sevk edilen itfaiye ekipleri, çok sayıda araçla yangına müdahale etti. İtfaiye ekiplerinin müdahalesiyle yangın büyümeden kontrol altına alındı. Yangın nedeniyle herhangi bir olumsuzluğa karşı, ambulanslar da olay yerinde hazır bekletildi. Yangının çıktığı geminin depo bölümündeki soğutma çalışmaları sürdürülüyor.

Türkiye’nin denizlerde küresel güç olmasının ilk adımı: TCG Anadolu-TCG-Anadolu

TCG Anadolu’da hedef 2022 yılı

Türkiye’nin en büyük askeri gemisi olacak TCG Anadolu’nun inşa faaliyetleri planlanan çerçevede devam ediyor. Geminin 2019’un ilk çeyreğinde suya indirilmesi ve kesin kabulünün Kasım 2022’de olması öngörülüyor.

“İlk Sac Kesim Töreni” 30 Nisan 2016 tarihinde Sedef Tersanesi’nde gerçekleştirilen tam yüklü deplasmanda 27,436 ton ağırlıkta ve 231 metre boyunda olacak olan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu, 1 Amfibi tabur ile gerekli muharebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek, havuzunda taşıyacağı çıkarma araçları ile çıkarma operasyonlarına katılabilecek ve envanterdeki en ağır NATO helikopterleri ile dönebilen rotorlu Osprey hava araçlarının gece ve gündüz operasyon yapmasına olanak sağlayacak bir uçuş güvertesine sahip olacak.

Ayrıca, F-35B gibi dikey iniş ile kısa mesafede kalkış yapabilecek taktik uçakların da konuşlanabileceği TCG Anadolu; Türkiye’nin bölgesel güç aktarım kabiliyetini, orta ölçekli küresel güç aktarımına çevirebilecek. TCG Anadolu, ameliyathane, röntgen cihazları, diş tedavi üniteleri ile yoğun bakım ve enfeksiyon odaları dahil en az 30 yatak kapasitesine sahip bir revir/hastaneye sahip olacak ve insani yardım operasyonlarında Hastane Gemisi olarak görev yapabilecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com/DHA
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.