Donanmanın dev gemisi Arnavutluk’ta

Donanmanın dev gemisi Arnavutluk’ta

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait TCG Bayraktar (L-402) Amfibi Tank Çıkarma Gemisi, Arnavutluk’un batısındaki Dıraç Limanı’na demirledi.

TCG Bayraktar ve mürettebatı, Türkiye’nin Tiran Büyükelçiliği askeri ataşesi Albay Şakir Cumhur Somer’in yanı sıra Arnavut askerleri ve Arnavutluk Deniz Kuvvetleri temsilcileri tarafından karşılandı.

Deniz Harp Okulu’ndan 220 öğrencinin de bulunduğu TCG Bayraktar’ın gerçekleştirdiği Arnavutluk ziyaretinin iki ülke arasındaki iş birliğini arttırarak Deniz Harp Okulu öğrencilerine eğitim sağlama amaçlı olduğu belirtildi.

Donanmanın dev gemisi

Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda başlatılan Amfibi Gemi (LST) Tedarik Projesi kapsamında Anadolu Tersanesi (ADİK) tarafından inşa edilen TCG Bayraktar’ın ardından ikinci gemi olan TCG Sancaktar, 138,75 metre boyunda, 19,60 metre eninde, 486 personeliyle 566 yatak ve bin 200 ton çeşitli yük-araç kapasitesine sahip.

Deplasmanı 7 bin 254 ton olarak dizayn edilen TCG Sancaktar amfibi gemisinin 2 metreden sığ sulara kapak atma imkanı bulunuyor. Sancaktar, ikmal yapmadan 30 gün denizde kalabiliyor ve 5 bin deniz milinden fazla yol alabiliyor.

Tamamen çelik olarak inşa edilen Sancaktar’da, 15 tonluk genel maksat helikopterinin iniş kalkışına olanak sağlayacak helikopter pisti bulunuyor. Yükleme/boşaltma işlemlerini sağlayabilmek amacıyla geminin başında, kıçında ve yan tarafında birer adet kapak yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.