“SOM-B2” gücünü gösterdi

“SOM-B2” gücünü gösterdi

TÜBİTAK SAGE tarafından sert beton hedeflerde etkinlik sağlamak amacıyla geliştirilen SOM-B2 füzesi ilk atış testini başarıyla gerçekleştirdi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın düşman hava savunma sistemlerinin menziline girmeden, kritik öneme sahip, sabit ve hareketli kara/su hedeflerini etkisiz kılmak amacıyla ihtiyaç duyduğu hassas güdümlü mühimmat tedarikini karşılamak amacıyla başlatılan Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı (SOM) projesinde önemli bir aşamaya geçildi. SOM ürün ailesi üyesi SOM-B2 ilk atış testinde güçlendirilmiş beton hedefi tam isabetle vurdu.

TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş SOM Projesi ile ilgili olarak sosyal medya hesabından, “Savunma Sanayii Başkanlığı ile yürütülmekte olan SOM Geliştirilmesi Projesi Yüklenicisi TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk seyir füzesi SOM’un sert hedeflere karşı yüksek etkinliğe sahip varyantı olan SOM-B2 füzesinin ilk atış testi 03 Eylül 2019 tarihinde başarıyla gerçekleştirildi. Hv.K.K.lığı tarafından F-4E/2020 uçağından atılan SOM-B2, güçlendirilmiş beton hedefini nokta hassasiyeti ile vurarak ardışık delici harp başlığı işlevini ispat etti.” bilgisini paylaştı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter hesabından TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen füzeye ilişkin paylaşımda bulundu.

Varank şunları kaydetti:

“Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde TÜBİTAK SAGE tarafından TSK için geliştirilen Türkiye’nin ilk seyir füzesi SOM’un beton sığınaklara karşı kullanılacak ardışık delici harp başlıklı versiyonu SOM-B2 füzesinin ilk atış testi başarıyla gerçekleştirildi.”

Yumuşak hedeflere taarruz için tasarlanmış olan SOM-B1 füzesinden farklı olarak Ön Delici ve Ana Delici’den oluşan Ardışık Delici Harp Başlığı’na sahip 250+ km menzili olan füzenin boyu yaklaşık 4 metredir. 230 kg harp başlığı ağırlığına sahip füzenin toplam ağırlığı yaklaşık 660 kg’dır.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

1 Yorum

  • Hızır İlyas HASTA

    MAŞALLAH maşallah maşallah maşallah maşallah maşallah maşallah maşallah maşallah maşallah maşallah maşallah maşallah maşallah maşallah maşallah maşallah maşallah maşallah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.