Polonya’nın F-35 isteğine ABD’den yeşil ışık

Polonya’nın F-35 isteğine ABD’den yeşil ışık

ABD Dışişleri Bakanlığı, 6,5 milyar dolar değerinde 32 adet F-35A tipi beşinci nesil savaş uçağının Polonya’ya satışına onay verdi.

ABD Savunma, Güvenlik İşbirliği Ajansından yapılan açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, muhtemel dış askeri satış kapsamında 6,5 milyar dolar değerinde 32 adet F-35 savaş uçağı ve ilgili elemanlarının Polonya’ya satışını onaylama kararı aldı.” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada, satışa, konvansiyonel uçuş-kalkış yapabilen 32 adet F-35A tipi uçağın yanı sıra 33 F-135 yedek motor ile uçağın elektronik harp sistemleri gibi birçok parçanın da dahil olduğu bildirildi.

Ayrıca açıklamada, “Bu satış Polonya’ya bölgedeki saldırganlıkları caydırmak konusunda güvenilir bir savunma kabiliyeti kazandıracak ve ABD kuvvetleri ile ortak çalışabilirliğini sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Türk F-35'lerine İsrail engeli-f-35

Türk F-35’leri Polonya yolcusu mu?

Lockheed Martin CEO’su Marillyn Hewson, Türkiye’nin F-35 projesinden dışlanması durumunda sipariş ettiği uçakları diğer ülkelere satabileceklerini açıklamıştı.

Hewson, “Ankara’nın sipariş verdiği uçakları diğer ülkelere satabiliriz” dedi. İmalat hattının boş durmayacağını belirten Hewson, “Bu önemli bir miktar değil. Eğer Türkiye’nin uçakları teslim alamaması ile sonuçlanacak bir yaptırım uygulanması durumunda, şimdi ya da gelecekte yeri doldurulacaktır. Aslında, pek çok ülke şöyle diyor: ‘Biz onların uçaklarını alacağız.’ Uçakları gerçekten istiyorlar. Bu açıdan, Türkiye noktasından bakıldığında, durumun bizim açımızdan bir etkisi olacağını düşünmüyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.