İHTAR Anti-İHA sistemi ‘ATOM’ ile vurdu

İHTAR Anti-İHA sistemi ‘ATOM’ ile vurdu

ASELSAN mühendislerince geliştirilen İHTAR anti-İHA sistemine entegre edilen 40 mm bombaatar ile test atışlarında mini İHA hedefleri başarıyla vurularak imha edildi.

Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda Konya Karapınar’da gerçekleştirilen testlerde İHTAR anti-İHA sistemi mini İHA hedefleri beklenenin üstünde bir performansla imha etti.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, sosyal medya hesaplarından paylaştığı bilgide, “Kritik üs ve bölgeleri dron tehditlerine karşı korumak için mevcut sistemlerimizle yeni çözümler üretiyoruz. ASELSAN tarafından geliştirilen İHTAR anti-İHA sistemine 40 mm bombaatar entegre edildi. Test atışlarında mini İHA hedefleri havada başarıyla vurularak imha edildi.” dedi.

İHTAR sistemi; tehdidin tespit, takip ve teşhisi için radar ve elektro-optik sistemleri, tehdidin önlenmesi için elektronik karıştırma ve köreltme sistemleri ile tüm bu sistemlerin entegre bir şekilde çalışmasını sağlamak amacı ile komuta kontrol sistemlerinden oluşuyor. 40 milimetre İHA İmha Sistemi ise ASELSAN ve Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu iş birliğiyle geliştirilen Atom 40 milimetre Yüksek Hızlı Akıllı Mühimmat, İhtar anti-İHA Sistemi ve Sarp Uzaktan Komutalı Silah Sistemi’nden meydana geliyor.

Askerin işi kolaylaşacak

40mm ATOM Nisan 2018’de gerçekleştirilen atışlı testlerden tam not almış ve büyük beğeni toplamıştı. ATOM atış anında havada patlayacağı süreye hassas olarak programlanabiliyor ve mühimmatın hedef üzerinde istenen noktada paralanması sağlanıyor. Şarapnel etkili gövdesi sayesinde mühimmat hedef önünde parçacık bulutu oluşturuyor ve hedefi imha ediyor.

ASELSAN ana yükleniciliğinde kalifikasyon çalışmaları başarıyla tamamlanıp, Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmiş olan 35mm ATOM (Parçacıklı Mühimmat) ile edinilen bilgi birikimi ve tecrübe 40mm kalibreli bombaatar mühimmatına yansıtıldı ve çok kısa sürede gelişmiş bir piyade mühimmatı ortaya çıktı.

Geliştirilen mühimmat son yıllarda artan dron saldırılarına karşı üs bölgelerinde, sınır ötesi operasyonlarda güvenlik birimlerince kullanılacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.