‘Kamikaze dronlar’ TEKNOFEST’e geliyor

‘Kamikaze dronlar’ TEKNOFEST’e geliyor

Savunma sektöründe öncü bir rol üstlenen STM 17-22 Eylül tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek Türkiye’nin en büyük teknoloji festivali olan Teknofest’te hız sınırını aşacak.

STM’nin etkinlikte yürütücülüğünü üstlendiği World Drone Cup’ta (WDC) 38 ülkeden 64  pilot birbirleriyle kıyasıya yarışacak. 2 Türk pilotun da yer alacağı yarışmalar ilk gün start verecek ve son gün kupa töreniyle son bulacak.

Festival kapsamında STM, standında yarışmanın birebir simülasyonu olan dijital oyunu da tüm çocukların ve gençlerin deneyimine sunacak.

STM Teknofest’te ALPAGU, KARGU ve TOGAN otonom dron sistemlerini, uzay teknolojilerini, havacılık konusunda yerli ve milli projelerini sergileyecek.

Geliştirilen sistemlerle taktik sahada etkin hava desteği

Savunma sanayiinde fark yaratan ürünler geliştiren STM, sabit kanatlı ilk milli kamikaze ALPAGU, döner kanatlı kamikaze KARGU ve keşif-gözetleme görevleri için üretilen TOGAN otonom dron sistemlerine yeni özellikler kazandırdı.

Havada kalış süresi uzatılan TOGAN, aynı zamanda görüntü çözünürlük kalitesinin yükseltildiği yeni optik pod sistemi ile öne çıkıyor. Kendi aralarında otomatik görev değişimi yanında kamikaze KARGU’lar ile müşterek harekât icra edebilme özellikleri eklenen TOGAN’lar, terörle mücadele ve güvenlik operasyonlarında taktik hava desteği sağlayabilecek STM dron ailesinin önemli bir parçası olmaya devam ediyor.

Hafifletilmiş ALPAGU, mühimmat kapasitesi muhafaza edilerek 3,9 kg’dan 1,9 kg’a indirilen yeni ağırlığı ve dolayısıyla kolay taşınabilirliğiyle dikkat çekiyor. Dron sistemine eklenen yeni özellikler arasında daha gelişmiş görüntü işleme ve hedef tespit kabiliyetleri de yer alıyor.

Halihazırda hem TSK’nın, hem de kolluk kuvvetlerinin envanterinde bulunan ve sabit veya hareketli hedeflere karşı etkin vurucu görev üstlenen KARGU da daha uzun havada kalış ve görev süresi yanında yeni tasarımı ve hafifliği ile öne çıkıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.