HÜRJET’e “GÖKTUĞ” pençesi

HÜRJET’e “GÖKTUĞ” pençesi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii mühendislerince tasarlanan ve geliştirilen HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı TeknoFest İstanbul’da Türkiye’nin ilk hava-hava füzesi Göktuğ ile sergileniyor.

TÜBiTAK SAGE tarafından geliştirilen Göktuğ hava-hava füzesi HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı ile TeknoFest’te ziyaretçilerin karşısına çıktı.

TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş yaptığı açıklamada, “Görüş içi Gökdoğan ve görüş dışı Bozdoğan olmak üzere iki varyantı olan Göktuğ’un balistik atışları gerçekleştirildi. Yıl sonunda tekrar arayıcı başlıklı füze ile uçan hedeflere karşı yerden atışlar yapılacak. Projenin 2020 sonunda hava hava testleri de dahil olmak üzere tüm testlerinin tamamlanmasını ve 2021 yılında da seri üretime geçmesini bekliyoruz.” dedi.

F-16’lar için geliştirilen Göktuğ’un seri üretime geçtiğinde Hürjet, Akıncı, Milli Muharip Uçak, helikopterlerde ve araçlarda kullanılacağını belirten Okumuş, ” Hava hava füzesini yapabilecek teknolojiye ulaşan bir ülke artık diğer füze teknolojilerine de kolaylıkla geçebilir.” değerlendirmesini yaptı.

Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan ABD menşeli AIM-9X Sidewinder ve AIM-120 AMRAAM füzesinin yerini alacak olan GÖKDOĞAN’ın 25 km, BOZDOĞAN’ın ise 65 km menzile sahip olması bekleniyor.

Hürjet’te hedef 2022!

Tek motorlu, tandem ve modern aviyonik suite sahip kokpiti ile üstün performans özelliklerini kullanarak kritik rol oynamak üzere tasarlanan HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı’nın hali hazırda Türk Hava Kuvvetleri  envanterindeki T-38 uçakları ile Türk Yıldızları tarafından kullanılan F-5 uçaklarının yerini alması ve 3000 kg faydalı yük kapasitesine sahip Hafif Taarruz Uçağı konfigürasyonu ile de F-16’ların yakın hava destek ve savaş eğitim uçağı rollerini paylaşması hedefleniyor.

Hürjet'te imzalar atıldı-hürjet

Ses hızının 1,2 katı (mach 1,2) azami hıza ve 45.000 fit azami irtifaya sahip olacak şekilde tasarlanan uçak ilk milli dijital ‘Fly By Wire’ uçuş kontrol sistemi ile donatılacak. Havada yakıt ikmali kabiliyetine sahip olacak Hürjet’in ilk uçuşunu 2022’de yapması, ilk teslimatın ise 2025’te gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.