Hint Donanmasına ikinci “Scorpene”

Hint Donanmasına ikinci “Scorpene”

Hindistanlı gemi üreticisi Mazagon Dock ikinci Kalvari (Scorpene) sınıfı dizel elektrikli denizaltı INS Khanderi’yi Hindistan Donanmasına teslim etti.

Hindistan Deniz Kuvvetleri, Mumbai’deki Mazagon Tersanesi’nde Fransız Naval Group şirketinin teknoloji transferi ile üretilen ve 2017’de suya indirilen ikinci yerli dizel-elektrikli denizaltısını tüm sensör ve silah denemeleri tamamlandıktan sonra 19 Eylül’de Mumbai’de düzenlenen bir törenle teslim aldı.

Hindistan, Project 75 programı kapsamında açtığı ihalede 2002’de Fransız Naval Group (DCNS) şirketi tasarımı Scorpene dizel elektrik denizaltısını seçmiş üç yıl süren sözleşme görüşmelerinin ardından 2005 tarihinde altı denizaltının siparişi verilmişti.

İlk denizaltı Kalvari, Mazagon Tersanesi’nde 2015 tarihinde denize indirildi ve Eylül 2017’de Hint Donanmasına teslim edildi. Öte yandan Kalvari, Hindistan’ın son 20 yıldaki ilk konvansiyonel denizaltısı olma özelliğini taşıyor.

INS Karanj adlı üçüncü Scorpene sınıfı denizaltı  deniz denemelerine devam ederken, dördüncü denizaltı INS Vela ise deniz denemeleri için hazırlanıyor.

SUBTICS muharebe kontrol sistemi ve MBDA SM.39 Exocet gemisavar füzeleri ile donatılan yaklaşık 12.3 metre yüksekliğinde, 67.5 metre uzunluğundaki denizaltı 20 knot sürate ulaşabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.