TCG Kınalıada “ADVENT” ile vurdu

TCG Kınalıada “ADVENT” ile vurdu

Türk Deniz Kuvvetlerinin harekât sahasındaki hâkimiyet ve etkinliğini en üst düzeye çıkaracak Yeni Nesil Milli Savaş Yönetim Sistemi ADVENT SYS tüm atış testlerini başarıyla tamamladı.

Türk Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi Komutanlığı desteği ve teknik yönlendirmesinde tasarlanan ve HAVELSAN mühendislerince geliştirilen, ağ destekli, tamamen yerli-milli Savaş Yönetim Sistemi ADVENT’in, ilk fiili silah atışları Saros Körfezi’nde 17-18 Eylül 2019 tarihlerinde yapıldı.

ADVENT ile donatılan Milli Gemi (MİLGEM) Korvetlerin dördüncü gemisi olan ve 27 Eylül 2019 tarihinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanan TCG KINALIADA (F-514) tüm atışlarını başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

Böylelikle ADVENT SYS, başta Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu olmak üzere Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın yeni inşa ve modernize edilecek tüm platformlarında görev yapmak üzere hazır hale getirildi.

Sistem, Savunma Sanayii Başkanlığınca yürütülen MİLGEM Savaş Sistemi Tedariki Projesi kapsamında Türk mühendislerce yaklaşık 6 milyon satır kod yazılarak geliştirildi.

Komuta heyetinin komuta ve kontrol gereksinimlerini karşılayacak olan ADVENT SYS, birden fazla birime silahları ve sensörleri ortaklaşa kullanarak harp etme yeteneği kazandıracak. Ani tepki gerektiren durumlarda donanmanın daha hassas ve daha hızlı karar vermesini sağlayacak sistem, tüm donanmanın daha koordineli bir şekilde çalışmasını sağlayacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.