Japonya için en büyük tehdit Çin

Japonya için en büyük tehdit Çin

Japonya dış güvenlik riskleri listesinin ilk sırasına nükleer güce dayalı askeri kuvvetini hızla artıran Çin’i koydu.

Tokyo yönetiminin yıllık olarak hazırladığı savunma raporunda, Çin’in “üst düzey savunma harcamalarının artması, siber,  uzay gibi yeni güvenlik alanlarında yeteneklerinin hızla gelişmesi ve bölgesel sularda ve hava sahasında askeri faaliyetlerin genişlemesi” ile ilgili bilgilere yer verildi.

Yıllık savunma raporunda, “Japonya dahil olmak üzere bölgesel ve uluslararası toplumun bu gelişmelere ilişkin güçlü güvenlik kaygıları olduğu” belirtildi.

Raporda, pek çok ülke askeri üstünlük sağlamak için yeteneklerini geliştirirken Çin ve Rusya’nın, “ABD ve müttefiklerinin dış uzayı kullanmasını engellemek” üzere yeteneklerini artırdığı kaydedildi.

Asya-Pasifik dengesinde yükselen güç Çin okumak için tıklayınız!

Çin ve Rusya’nın, uyduları yok etmek ya da karayla iletişimini engellemek için füze ve uydular geliştirdiğine işaret edilen raporda, “Uzayın istikrarlı kullanımına yönelik tehditler yoğunlaşıyor.” ifadesi yer aldı.

Güvenlik tehditleri sıralamasında Çin’i, Kuzey Kore ve Rusya takip etti. Raporda müttefik ülke olarak ilk sırada ise Amerika Birleşik Devletleri yer aldı.

Asya-Pasifik dengesinde yükselen güç Çin-çin

Savunma Bakanı Taro Kono düzenlediği basın toplantısında Çin’e hızla artırdığı savunma harcamaları nedeniyle raporda daha fazla yer verme ihtiyacı hissedildiğini vurguladı. Kono “Çin, Batı Pasifik’te ve Tsushima Boğazından Japon Denizi’ne kadar olan bölgeye giderek daha fazla hava ve deniz aracı konuşlandırıyor” ifadelerini kullandı.

Raporda Pekin ve Pyongyang’ın silahlanması karşısında dengeyi korumak için Japonya’nın son yedi yılda savunma harcamalarını yüzde 10 artırdığı vurgulandı. Öte yandan Japonya’nın 2019 savunma bütçesi yüzde 1,2’lik artışla 49,4 milyar dolara yükseldi.

Çin'in 2019 savunma bütçesi 177 milyar dolar-çin-df-16

10 sene içinde kapasite olarak ABD ordusunu geride bırakacağı tahmin edilen Çin’in savunma harcaması ise 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 7,5 artarak 177 milyar dolar oldu. Çin’in artan askeri kapasitesi Japonya ve ABD’nin yanı sıra bölge ülkelerini de endişelendiriyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.