1 milyar dolarlık modernizasyon

1 milyar dolarlık modernizasyon

NATO ve Boeing International erken uyarı ve gözlem uçakları (AWACS) filosunu modernleştirmek için 1 milyar dolarlık anlaşma imzaladı.

Belçika’daki Melsbroek Havalimanı’nda düzenlenen imza töreninde konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Boeing ile olan 1 milyar dolarlık anlaşmamız, AWACS filosunu modernleştirerek 2035’e kadar hizmet vermesini sağlayacak. NATO AWACS’ları hava operasyonlarımıza on yıllardır katkı sağlayarak gökyüzündeki gözlerimiz olmuştur.” dedi.

Stoltenberg, NATO AWACS’larının 11 Eylül saldırılarının ardından ABD’de, sonrasında Afganistan’da ve şimdi de DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu’na katkı sağladığını ve  modernleşmenin ittifakın ileri teknolojiye verdiği önemi gösterdiğini belirtti. Stoltenberg ayrıca, modernleşmeyle birlikte AWACS’ların daha gelişmiş iletişim ağlarına sahip olacağını, böylelikle ittifakın toplumlar için güvenlik sağlamasına katkı vermeye devam edeceğini de  vurguladı.

Boeing International’ın Başkanı Michael Arthur ise yeni anlaşmanın NATO’nun transatlantik ittifakını güçlü tutmak için endüstriyle çalışma konusunda kararlılığını ortaya koyduğunu belirtti.

“NATO uyum sağlamaya devam eden bir ittifak. Anlaşmayı Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 16 NATO müttefiki fonladı”, dedi.

NATO ilk AWACS’larını 1982’de aldı ve halihazırda 14 erken uyarı ve gözlem uçağına sahip. NATO alınan modernleşme kararıyla birlikte filosunu 2035’e kadar kullanmayı planlıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.