Gökyüzündeki Rus gücü yenilendi

Gökyüzündeki Rus gücü yenilendi

Modernize edilen ilk Tupolev Tu-160M stratejik bombardıman uçağı testlere başlıyor.

Rus medyası, Savunma Bakanlığına dayandırdığı haberde, 28 Kasım günü ​​stratejik füze taşıma kapasitesine sahip modernize edilen ilk Tu-160M bombardıman uçağının üretim hattından çıkarılarak yer ve uçuş testleri için Kazan Havacılık tesislerine gönderildiği bildirildi.

Haberde, uçağın yer testlerini tamamlamasının ardından uçuş testlerine başlayacağı bilgisine yer verildi.

Rus Hava Kuvvetlerinin yürüttüğü stratejik bombardıman uçağı modernizasyon programı kapsamında, uçağın elektronik, seyrüsefer, uçuş kumanda, haberleşme sistemleri yenilendi. Testlerin ardından uçağın 2021 yılında Rus Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor.

Gökyüzündeki Rus gücü

İlk uçuşunu 1981 yılında yapan Tu-160, 1987 yılında hizmete girmiş ve 1992 yılına kadar 36 adet imal edilmişti. Rusların manevra kabiliyeti ve beyaz boyası nedeniyle Beyaz Kuğu (NATO kodu Blackjack) olarak isimlendirdiği Tu-160, dünyanın en büyük süpersonic uçağı olma özelliğini taşıyor. Rus Hava Kuvvetleri’nde halen bu uçakların 16 adedi hizmet veriyor.

Dört uçuş mürettebatına sahip uçak, 14 bin 700 metre irtifaya çıkabiliyor. Ses hızının iki katı sürate sahip Tu-160’ın menzili ise 15 bin kilometre.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.