Somali Türk Görev Kuvveti Komutanlığında mezuniyet heyecanı

Somali Türk Görev Kuvveti Komutanlığında mezuniyet heyecanı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Somali’nin başkenti Mogadişu’daki Türk Görev Kuvveti Komutanlığında (STGK) eğitimlerini tamamlayan 363 Somalili asker mezun oldu.

Düzenlenen mezuniyet töreninde, ilk eğitimlerini Mogadişu’da aldıktan sonra Türkiye’deki eğitimlerini de başarıyla tamamlayan kara kuvvetlerinde görev yapacak 363 askere diplomaları verildi.

Somali Savunma Bakanı Hasan Ali Muhammed, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yusuf Adwa Raghi, Büyükelçi Vekili Ozan Pekin ve yerel yetkililerin katıldığı törende Savunma Bakanı Muhammed, Türk askeri eğitim merkezi sayesinde Somali ordusunun her geçen gün yeni askeri yapısına kavuştuğunu belirtti.

Muhammed ayrıca, Somali halkı ve devletinin yanında yer almadaki kararlılığı, halkını ve sınırlarını koruma ve askeri kurumların arasında olduğu önemli alanlardaki desteklerinden dolayı Türkiye ve Türk halkına teşekkür etti.

2017 yılında Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri ve dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar tarafından Somali ordusunu eğitmek üzere kurulan Türk askeri eğitim merkezinin açılışı yapılmıştı.

Somali Silahlı Kuvvetlerinin teşkilat, eğitim, öğretim, askerî altyapı ve lojistik sistemlerinin iyileştirilmesi konularında destek sağlayan Somali Türk Görev Kuvveti Komutanlığı’ndan şu ana kadar 81 subay, 118 astsubay ve 935 er mezun oldu.

Merkezde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin seçkin personeli tarafından Somali ordusunun temelini oluşturacak subay ve astsubay adaylarıyla erlere eğitim veriliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.