İtalya F-35’e devam dedi

İtalya F-35’e devam dedi

İtalya müşterek taarruz uçağı F-35 programına devam edecek.

İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini, perşembe günü parlamento oturumunda ülkesinin Müşterek Taarruz Uçağı projesi F-35 Lightening II programına devam etme kararı aldığını açıkladı. Bakan Guerini, ” İtalya’nın F-35 programına katılımının, hem askeri niteliklerinin etkinliği ve modernliği bakımından belirli ihtiyaçları karşıladığına hem de ulusal endüstride teknolojik gelişim ve istihdam artışı için bir fırsat teşkil ettiğine inanıyorum. Şimdiye kadar yapılan yatırımları ve doğan fırsatları değerlendirme amacıyla programın 2. aşamasına geçişe onay verdim.” açıklamasında bulundu.

Guerini, programın ikinci aşamasının, İtalya’nın Cameri kasabasındaki üssün ABD’nin Teksas eyaletindeki Fort Worth üretim kapasitesini tamamlayıcı nitelikte, F-35 uçakları için Avrupa’da montaj ve nihai bakım merkezi olmasına yönelik fırsatlar getireceğini ifade etti. Uçağın ana imalat hattı ABD’de, Lockheed Martin tesislerinin yanı sıra İtalya ve Japonya’da bulunuyor.

İtalya’nın program çerçevesinde ilk aşamada 130 kadar F-35 alacağı açıklanmış ancak 2011’deki mali borç krizinin etkisiyle dönemin Başbakanı Mario Monti’nin kararıyla bu sayı 90’a çekilmişti.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.