ASELSAN’ın cirosu 2,5 milyar dolara ulaştı

ASELSAN’ın cirosu 2,5 milyar dolara ulaştı

Türkiye’nin teknoloji şirketi ASELSAN 2019 yılını 2,5 milyar dolara yakın ciro ile kapatacak.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen Türkiye 2023 Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “ASELSAN, geçen seneyi 1 milyar 872 milyon dolar hasılat ile kapattı. Bu seneyi 2,5 milyar dolara yakın ciro ile kapatacak. Bunun önemli bir kısmı da ihracat olacak. Türkiye’nin ortalama kilogram başı ihracat değeri 1,5 dolar civarında. Aselsan’ın kilogram başı ihracatı 1500 dolar” dedi.

Görgün ayrıca, ASELSAN’ın savunma sanayi şirketleri ve vakıf şirketleri içerisinde borsada işlem gören tek şirket ve dünyada 120 bin küçük yatırımcısı olan halka açık bir şirket olduğunu da belirtti.

ASELSAN'dan 10.2 milyar dolarlık tarihi sipariş-aselsan

Görgün, “1975 yılında Kıbrıs Barış Harekatı’nda yaşananlar sonrasında yerli ve milli telsizlerin, haberleşme cihazlarının üretilmesi kararının verilmesiyle ilk adımları atılan şirketimiz,  askeri elektronikte üzerine aldığı tüm sorumlulukları başından itibaren başarıyla yerine getirip ordumuzun, dost ve müttefik kuvvetlerin ihtiyacı olan her ürünü başarıyla teslim etmeyi başarmış bir şirket olarak günümüze geldi.” diye konuştu.

Kartalların güvenliğini ASELSAN sağladı-aselsan-ihasavar

Haluk Görgün, ASELSAN’ın, telekomünikasyon konusundaki gayretleriyle, siber güvenlik, uzay, uydu çalışmalarıyla yelpazesini genişlettiğini, haberleşme ve bilgi teknolojileri konusunda çalıştığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“ASELSAN’ın ikinci faaliyet alanı ise aviyonik alan, mikro elektronik ve güdüm sistemleri, elektronik güdüm insansız sistemleri ve mikro elektronik. ASELSAN, üçüncü sektör olarak ise radar elektronik harp ve mikro dalga ürünler alanında çalışıyor. Bu alan tüm dünya ile günlük olarak rekabet ettiğimiz bir alan. Şu anda ordumuza canlı olarak destek olduğumuz, tamamen yerli ve milli ürünlerin kullanıldığı, kendimizi günlük olarak güncellediğimiz ve teslim ettiğimiz bir alan. Dördüncü alanımız ise savunma teknolojileri hava füze savunma sistemleri, kara silah sistemleri, komuta kontrol sistemleri ve deniz sistemleri.”

Radar zirvesi kapılarını açıyor-aselsan-radar

ASELSAN’dan 2,5 milyar dolar ciro

ASELSAN’ın savunma sanayiinde elde ettiği 40 yıllık birikimi sivil sanayiye dönüştürebilmiş bir şirket olduğuna işaret eden Görgün, “Şirketimiz, enerji, güvenlik, sağlık, ulaşım ve trafik alanlarında da faaliyet göstererek Türkiye’nin uluslararası teknoloji bağımlılığını azaltıp bu anlamda yerlileştirme gayretleri göstermiştir.” dedi. 

Görgün, ASELSAN’ın geçen seneyi 1 milyar 872 milyon dolar hasılat ile kapattığını, bu seneyi 2,5 milyar dolara yakın ciro ile kapatacağını vurgulayarak, “Bunun önemli bir kısmı da ihracat olacak. Türkiye’nin ortalama kilogram başı ihracat değeri 1,5 dolar civarında. ASELSAN’ın kilogram başı ihracatı ise 1500 dolar. İhracat konusu savunma sanayi için çok önemli. 

Aselsan'dan İHA'lara karşı kuruşluk lazer atışı!-Aselsan Lazer Savunma Sistemi (LSS)

Kendi içimizde ihracat ve uluslararası pazarlama yapılanmamızı değiştirerek bu sene ihracatımızı yüzde 50 artırdık. 2020 yılında bu sene sonunda yapacağımız ihracat cirosu kadar halihazırda sözleşmemiz var. ASELSAN, faaliyet gösterdiği birçok alanda liste başı. ASELSAN, en çok ihracat ve Ar-Ge yatırımı yapan bir şirket. Dünyada ilk 500 şirket içerisinde ilk 50’ye en yakın olan bir şirket.” değerlendirmesinde bulundu.

ASELSAN’ın, her sene cirosunun yüzde 7’sini öz kaynaklı Ar-Ge projelerine ayırdığını anımsatan Görgün, “Bu payın önemli bir kısmını da üniversiteler ve yan sanayi Ar-Ge yaptırarak yeni ürünlerini ortaya çıkarmaya çalışıyor. Şimdiye kadar 54 üniversiteye verdiğimiz Ar-Ge öz kaynaklı fon bütçesi 154 milyon dolar. Yaklaşık 7 bin 400 çalışanımız var, 5 bin 200’ü Ar-Ge merkezlerimizde çalışıyor.”  şeklinde konuştu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.