H145M Macaristan’da

H145M Macaristan’da

Macaristan, Airbus’a sipariş verdiği H145M helikopterlerini teslim almaya başladı.

Airbus 25 Kasım’da yaptığı açıklamada, iki H145M askeri helikopterinin Macar Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildiğini bildirildi.

Macaristan ordusunun Zrinyi 2026 modernizasyon programı kapsamında Temmuz 2018’de verilen yirmi adet helikopteri kapsayan siparişte teslim edilen iki helikopter de HForce silah yönetim sistemi ile donatıldı.

HForce silah yönetim sistemi ile helikopterler hava-hava, hava-yer mühimmatları ateşleyebiliyor. Ayrıca sistem 12,7 milimetre makineli tüfek ya da 20 milimetre top ile kullanıma da olanak sağlıyor.

Macaristan "H145M" alıyor-H145M

Maksimum kalkış ağırlığı 3.7 ton olan H145M, silahlı keşif ve gözetleme görevlerinin yanı sıra arama-kurtarma personel nakli ve tıbbi tahliye gibi çeşitli görevler içinde kullanılabilir. Macar ordusunun operasyonel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla helikopterlerde halat sistemi, yüksek performanslı kamera, yangın destek ekipmanları, balistik koruma ve elektronik saldırılara karşı önlem sistemi de yer alıyor.

İki adet Safran Arriel 2E motoru ile donatılan H145M’nin düşük akustik izi onu sınıfındaki en sessiz helikopter yapıyor. Hali hazırda hizmette olan H145M’lerin uçuşa hazırlık süresi yüzde 95’in üzerindedir.

İlk kez 2015 yılında Alman Silahlı Kuvvetlerine teslim edilen H145M Macaristan’ın yanı sıra Lüksemburg, Tayland ve Sırbistan tarafından sipariş edildi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.