Estonyalı robot savaşçı Tayland yolcusu

Estonyalı robot savaşçı Tayland yolcusu

Kraliyet Tayland Ordusu Estonyalı Milrem Robotics’in THeMIS İnsansız Kara Aracı Sistemini test edecek.

Tayland Savunma Teknolojisi Enstitüsü, Kraliyet Tayland Ordusu işbirliği içerisinde THeMIS’i zorlu arazi ve iklim koşullarında lojistik ve personel tahliyesinin yanı sıra uzaktan kumanda edilebilen silah istasyonu ile ateş gücü test edilecek.

Önümüzdeki yıl başlayacak testlerde THeMIS Avustralyalı Electro Optic Systems (EOS) firması ürünü R400-MK2 30mm UKSS kullanacak.

Milrem Robotics’in CEO’su Kuldar Väärsi, “Tayland Savunma Teknolojisi Enstitüsü ve Kraliyet Tayland Ordusu ile işbirliği yapmak bizim için büyük bir gurur. THeMIS zorlu koşullarda kendisini kanıtlamış bir sistemdir. Milrem Robotics olarak Tayland Kraliyet Ordusu’na önemli bir yetenek kazandırmakta kararlıyız”, açıklamasında bulundu.

Dünyadaki ilk hibrid tam modüler insansız kara aracı olan THeMIS muharebe aracı olmanın yanında mühimmat nakliyesi, el yapımı patlayıcı (EYP) tespiti ile yaralı tahliyesi görevlerinde kullanılabiliyor. Aracın açık mimarisi, modern savaş alanında ihtiyaç duyulan çoklu görev kabiliyetlerine imkan veriyor. Maksimum 1200kg yük taşıyabilen araç 25 km hıza ulaşabiliyor ve araç %60 dik, %30 yan eğimde hareket edebiliyor. Düşük ısı ve akustik ize sahip olan sistem, düşük tespit edilebilirlik özelliğiyle öne çıkıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.