Komandolar “CENKER”i test etti

Komandolar “CENKER”i test etti

ASELSAN Savunma Sistem Teknolojileri Sektör Başkanlığı’nın Ağ Destekli Yetenek Projesi altında geliştirdiği CENKER Tek Er Bilgi Sistemi, Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında test edildi.

Askeri personelin katılımı ile iki komando kolu ile bir komuta merkezi kurularak, açık arazi ve meskûn mahal koşullarında önceden belirlenmiş senaryo doğrultusunda bir tatbikat gerçekleştirildi. Tatbikat öncesi ASELSAN Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Sektör Başkanlığının geliştirdiği taktik telsizler ile komuta çevrimleri kuruldu.

CENKER sisteminin komuta-kontrol, konum, durum, sağlık, mühimmat bilgi üretim ve paylaşım servisleri ile sesli komut, hedef tespit ve istihbarat toplama özellikleri taktik sahada denendi.

Açık ve geliştirilebilir bir mimariye sahip CENKER ile ASELSAN Mikroelektronik Güdüm ve ElektroOptik Sektör Başkanlığı tarafından geliştirilen GEZGİN Elektro-optik Hedef Tespit ve İzleme Sistemi ve SERÇE İnsansız Hava Aracı Sisteminin birlikte çalışabilme yetenekleri, bu saha denemelerinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından gözlemlendi. GEZGİN ile tespit edilen hedeflerin taktik harita üzerine işlenerek, tespit edilen hedef koordinat bilgilerinin ateş destek unsurları ile paylaşılması büyük beğeni topladı.

Testler sırasında görevlendirilen bir gözcüye SERÇE tarafından aktarılan canlı görüntünün gerçek arazi koşullarında komando kol komutanlarına aktarılmasının, meskun mahal harekâtları için büyük bir taktik avantaj oluşturabileceği vurgulandı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.