TÜRKSAT-6A’da işler yolunda

TÜRKSAT-6A’da işler yolunda

İlk yerli haberleşme uydusu TÜRKSAT-6A mühendislik modeli çalışmaları kapsamında, görev yükü panel testleri tamamlandı.

ASELSAN sorumluluğunda geliştirilen uydu görev yükünün testleri, Uydu Görev Yükleri Montaj Entegrasyon ve Test Merkezinde, müşteri kurumların katılımıyla gerçekleştirildi.

Paneller daha sonra uydu mühendislik modelinin montajının ve testinin yapılacağı TAI-Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezine (USET) transfer edildi. Böylece görev yükü ve test altyapısı ilk kez işlevsel olarak doğrulanmış oldu.

TÜRKSAT-6A, Türkiye’nin daha önceki haberleşme uydularından farklı olarak, bütünüyle milli imkânlarla üretilecek olan ilk haberleşme uydusu olma özelliğini taşıyor. Türkiye’nin yanı sıra Avrupa ve Kuzey Afrika olmak üzere batı kapsama alanı, Orta Doğu ve Orta Asya olmak üzere doğu kapsama alanlarına Ku frekans bandında TV yayını hizmet sağlayacak uydu, toplam yirmi kanallı olacak şekilde tasarlandı.

TUMSIS projesi kapsamında askeri haberleşme amaçlı ASELSAN tarafından geliştirilen X-Bant görev yükü de yine TÜRKSAT-6A uydusu üzerinde yer alacak. Tasarım sürecinde üç farklı modele sahip olacak TÜRKSAT-6A’nın, ısıl yapısal yeterlilik modeli Aralık 2018’de tamamlandı. Mühendislik modeli çalışmaları başarıyla sürdürülen uydunun son fazı olan uçuş modelinin hazırlıkları da eş zamanlı olarak devam ediyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.