ASELSAN’dan ‘JEMUS’ imzası

ASELSAN’dan ‘JEMUS’ imzası

ASELSAN ve Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi (JEMUS) 5 İl Projesi sözleşmesi imzalandı.

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi (JEMUS) 5 İl Projesi ile ilgili olarak 30 Mart 2020 tarihinde, toplam bedeli 50.715.000 ABD Doları ve 448.827.750 Türk Lirası tutarında bir sözleşme imzalandı.

Sözleşme kapsamında, Jandarma Genel Komutanlığı’nın Sayısal Telsiz Haberleşme İhtiyacını karşılamak üzere Bitlis, Hakkari, Siirt, Şırnak ve Van illerine JEMUS Telsiz Sistemi kurulacak.

5 il için 10 binin üzerinde telsiz tesliminin yanı sıra,   123 Tekrarlayıcı Merkezi tesis edilecek. Teslimatların 2020-2023 yılları arasında gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

İllerde bina kapsaması nedeniyle bina içi güçlendiriciler ve mikro siteler kurulacak. Sistem kapsamında da gerekli zırhlı araç, römork üstü, mobil tekrarlayıcı merkezi röleler teslim edilecek. JEMUS Projesi’nde 5 il için 100 Sabit ve 100 Mobil Plaka Tanıma Sistemi verilecek ve il merkezlerinde sistem yönetim ve kontrol merkezleri kurulacak.

Sözleşmeyle beraber, JEMUS Projesi’ndeki mevcut kabiliyetlere ilave olarak yeni kazanımlar da elde edilmiş olacak. Böylelikle, yazılımsal milli kripto algoritması tasarlanacak. Yerli VHF el, araç ve sabit merkez telsiz anteni ortaya konulacak. Yerli bina içi kapsama teçhizatı oluşturulacak.

Yerli Coğrafi Bilgi Sistemi ve ASELSAN yazılımları Jandarma Genel Komutanlığı talepleri doğrultusunda geliştirilecek. İHA Dar Bant Tekrarlayıcı Telsizi (röle) ortaya konulacak. Kablolu drone ile taşınabilir Mobil Tekrarlayıcı Merkezi (röle) geliştirilecek. ULAK AŞ’nin katkılarıyla zırhlı araca monteli Geniş Bant Haberleşme Sistemi ve İHA Small Cell Baz İstasyonu tasarlanacak.

Bilginin en küçük jandarma birimine kadar kesintisiz, eş zamanlı, doğru ve emniyetli şekilde ulaştırılmasını sağlamak amacıyla geliştirilen JEMUS ile kaliteli ses haberleşmesi, elektronik posta alışverişi, dosya paylaşımı, intranet erişimi, emniyetli ve süratli veri aktarımı, suç ve suçlu sorgulama ve sistemlerin merkezden yönetimi gibi imkanlar elde edildi. Sistem şimdiye kadar 68 ilde kuruldu. İmzalanan bu sözleşme ile sayı 73’e ulaşacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.