Drone avcısına izin çıktı

Drone avcısına izin çıktı

ABD hükümeti, Raytheon’un yeni Coyote Block 2 anti-drone silah sisteminin dost ve müttefik ülkelere satışı için onay verdi.

Amerikan Ordusu 2019 yılında, Raytheon tarafından geliştirilen Ku-Band Radyo Frekans Sistemi ve Coyote Block 1 ile çalışan Howler adını verdiği anti-dron sistemini kullanmaya başladı. Yüksek hız ve yüksek manevra kabiliyetine sahip Blok 2, Raytheon’un KuRFS Çok Amaçlı Radarı ile entegre bir şekilde kullanılmak üzere tasarlandı.

Raytheon Kara Harp Sistemleri Başkan Yardımcısı Sam Deneke , ” Muharebe alanında kendini kanıtlamış olan Coyote geliştirilmiş versiyonu ile müttefiklerimizin düşman dronlara karşı savunmasını güçlendiriyor. Blok 2 daha hızlı, etkili ve savaş alanında birlikleri koruyacak” açıklamasında bulundu.

Raytheon Mission Systems and Sensors başkan yardımcısı Bryan Rosselli , “KuRFS radarı, personele eşi görülmemiş bir kabiliyet kazandırıyor. Bu radar ile Coyote , tehdit dronu hızlı ve net bir şekilde tespit, takip ve ayırt edebiliyor ve böylelikle dronun imhası kesin hale geliyor.” dedi.

Sisteme yeni yetenekler kazandırmak için çalışmalarını sürdüren Raytheon kısa bir süre önce Coyote Block 2’nin geliştirme, operasyon ve müşteri kabul testlerini tamamladı. Bir jet motoru ile güçlendirilen yeni sistem, yüksek sürati ve manevra kabiliyeti ile düşman insansız hava araçlarının ve diğer hava tehditlerinin yakınında infilak ederek onları imha ediyor. Raytheon, Coyote Block 2’nin tam kapasite üretimine bu yıl içinde başlamayı planlıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.