Havada büyük rekabet

Havada büyük rekabet

ABD Ordusunun Geleceğin Uzun Menzilli Hava Taarruz Aracı (Future Long Range Air Assault/ FLRAA) programı kapsamında Bell V-280 ve Sikorsky-Boeing SB-1 tasarımları yarışacak.

ABD Kara Kuvvetleri Komutanlığının, 1979’dan beri operasyonel olan UH-60 Black Hawk helikopterlerinin yerini alması amacıyla başlatılan Geleceğin Uzun Menzilli Hava Taarruz Aracı programının gösterim ve risk azaltma safhasında Bell ve Sikorsky-Boeing ortaklığı rekabet halinde olacak.

Bell tarafından geliştirilen hem gövdesi hem de motoru radar kesit alanını düşük seviyede tutmak üzere tasarlanan V-280 Valor uçuş testlerine Aralık 2017’de başladı.Operasyonel menzili 500-800 deniz mili (926-1.482 km) arasında değişen azami hızı 300 knot’ın üzerinde olan V-280 Valor, 4 mürettebat ve 14 personel taşıyabiliyor.

Günümüz konvansiyonel helikopterlerinin iki katı seyir hızına ve menzile sahip olması beklenen koaksiyel (eş eksenli) rotora sahip Defiant Boeing ve Sikorsky ortaklığıyla X2 teknolojisi kullanılarak tasarlandı.

Dört mürettebat ve 12 tam donanımlı personel taşıması hedeflenen DEFIANT’ın kaldırma kuvvetini, rijit pallere sahip ve birbirine ters yönlerde dönen 2 adet eş eksenli rotor sağlıyor. Bu sayede helikopter, yatay eksende dengeleyici olarak görev yapan bir kuyruk rotoruna ihtiyaç duymuyor. Öte yandan, helikopterin arkasında, itici konfigürasyonunda yerleştirilmiş bir pervane de bulunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.