“INS Magen” göreve hazırlanıyor

“INS Magen” göreve hazırlanıyor

Doğu Akdeniz’deki güç dengelerinde önemli bir aktör olan İsrail’in yeni savaş gemisi deniz denemelerine başladı.

İsrail Donanması için Almanya’da ThyssenKrupp Marine Systems’in Kiel’deki tersanesinde inşa edilen SA’AR 6 korvetinin ilk gemisi INS Magen deniz denemelerine başladı.

İsrail ile Almanya arasında dört SA’AR 6 korvetin inşasına ilişkin sözleşme Mayıs 2015’te imzalandı. Tasarım aşamasından sonra, geminin inşası Şubat 2018’de çelik kesme töreni ile başladı. İlk geminin 2020 baharında, geri kalan üç geminin ise bir kaç ay arayla İsrail Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor.

Yaklaşık 1.900 ton ağırlığa, 90 m uzunluğa sahip geminin silah sistemleri arasında  su üstü hedeflere karşı 76mm Oto Melara Top, 16 adet Gabriel Güdümlü Mermi, asimetrik tehditler için iki Typhoon Silah İstasyonu, hava hedeflerine karşı 32 mermi kapasiteli Barak 8 Dikey Atılabilir Güdümlü Mermi Fırlatıcısı, C-Dome nokta savunma sistemi ve iki 324mm Üçlü Torpido Fırlatıcısı yer alacak.

Ayrıca gemi Aktif Dizinli S-Bant EL/M-2248 MFSTAR Radarın yanı sıra elektronik harp, siber savunma sistemleri ve tespit ve gözetleme araçlarıyla donatılacak.

Hangar alanında SH-60 tipi bir helikopteri taşıyabilecek olan INS Magen radar kesit alanı, akustik izi ve sualtı gürültüsü düşük olması nedeniyle hayalet gemi olarak adlandırılıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.