İtalyan Donanmasından “Aster 30” atışı

İtalyan Donanmasından “Aster 30” atışı

İtalyan FREMM sınıfı fırkateyn ITS Martinengo Aster 30 atışı gerçekleştirdi.

OCCAR (Ortak Silahlanma İşbirliği Teşkilatı) İtalyan Donanmasına ait FREMM sınıfı fırkateyn ITS Martinengo’nun 4 Mart 2020’de Aster 30 atışının başarıyla gerçekleştirildiğini açıkladı.

İtalya’nın Sardunya bölgesindeki PISQ (Poligono Interforze del Salto di Quirra) test sahasında gerçekleştirilen atış testi FREMM fırkateyni ile gerçekleştirilen dördüncü deneme oldu.

Bir senaryo dahilinde Mirach 40 hedef uçağa karşı yapılan Aster 30 atışlarında hedef başarıyla vuruldu. Aster 30’un yanı sıra gemilerdeki PAAMS (Principal Anti Air Missile Systems / Ana Hava Savunma Füze Sistemi) donanımının da beklentileri karşıladığı bildirildi.

Avrupa’nın üç büyük donanması olan İtalya, Fransa ve İngiltere tarafından tercih edilen MBDA’nın yüksek hızlı veya yüksek irtifa hedeflerine karşı geliştirdiği füze sistemi, hem geminin kendisine hem de eşlik eden diğer gemilere koruma sağlıyor. Ağırlığı 430 kg, uzunluğu 4,9 m, çapı 180 mm olan füzenin etkili menzili 100 km’den fazladır.

İtalyanların denizlerdeki gururu

OCCAR (Ortak Silahlanma İşbirliği Teşkilatı) tarafından koordine edilen Fransız-İtalyan Çok Amaçlı Avrupa Fırkateyni uluslararası programının bir parçası olarak İtalyan donanması için Fincantieri tarafından inşa edilen on adet FREMM (Frégate Multi-Mission / Çok Amaçlı Fırkateyn) firkateynlerin uzunluğu 144 metre tam yük deplasmanı ise yaklaşık olarak 6 bin 700 ton. 27 knot hıza ulaşabilen gemide 200 kişilik personel konaklayabiliyor.

Fırkateynlerin silah sistemleri arasında bir adet 127 milimetre top, bir adet 76 milimetre top, iki adet üçüz torpido tüpü, Aster 15 ve Aster 30 füzeleri fırlatan iki adet sekiz hücreli dikey fırlatma sistemi bulunuyor.

Düz ve açılı yüzeylere sahip gövde yapısı ve kullanılan kompozit malzemeler sayesinde oldukça düşük bir radar izine sahip olan FREMM sınıfı gemiler, modüler yapıları ile birçok farklı silah ve sensör sisteminin kullanımı için kolaylıkla modifiye edilebiliyor. Ayrıca iki kapalı hangarı sayesinde NH90 veya EH101 gibi 10 ton sınıfındaki iki helikopter gemi üzerinde konuşlandırılabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.