Polonya Ordusuna yeni avcılar

Polonya Ordusuna yeni avcılar

Rus tehdidine karşı ordusunu modern sistemlerle donatmak için çalışmalarını sürdüren Polonya Savunma Sanayii firmaları, Avrupa merkezli füze sistemi geliştiricisi ve üreticisi MBDA ile işbirliği yapıyor.

MBDA ve Polonyalı Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) firmaları arasında yapılan işbirliği kapsamında Brimstone havadan karaya anti-tank füze sisteminin zırhlı araçlara konuşlu versiyonu 3 – 6 Eylül tarihleri arasında Polonya’nın Kielce kentinde düzenlenen 2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (MSPO)’nda tanıtıldı.

BMP-1 ZMA ve Krab kundağı motorlu obüs şasisi üzerine entegre edilen sistemin gelecekte Polonya Silahlı Kuvvetlerinin silah taşıyıcı araç ihtiyacına cevap vermesi bekleniyor.

Ayrıca MBDA, ile yapılan işbirliği kapsamında Brimstone füze sistemi PGZ’ye bağlı bir şirket olan MESKO, tarafından üretilecek.

MBDA Polonya satış direktörü Adrian Monks, “Operasyonlarda kendini kanıtlamış olan MBDA Brimstone füze sisteminin mevcut ve gelecekteki Polonyalı platformlarla donatılması, PGZ ile olan işbirliğimizi güçlendirecek. Bu işbirliği Polonya ile daha geniş pazarlara ulaşmamıza ve üçüncü ülkelerin askeri ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde cevap vermemize olanak sağlayacak.” dedi.

PGZ Genel Müdür Yardımcısı Sebastian Chwałek ise yaptığı açıklamada “MBDA ile işbirliğimizi yeni alanlara genişletiyoruz. Bu çözümleri ihracat pazarlarında sunmanın yollarını kararlaştırdık.” dedi.

Chwałek, “Bilgi ve becerilerimizi İngiliz ortaklarımızın deneyimleriyle birleştirerek, hem Polonyalı hem de müttefik silahlı kuvvetlere en modern çözümleri sunacağız.”

Afganistan, Irak ve Libya’da düzenlenen operasyonlarda kendini kanıtlayan Yarı Aktif Lazer(SAL) arayıcı başlık ve milimetre dalga (MMW) radarı ile gece/gündüz ve her türlü hava koşulunda görev yapabilen at/unut modunda olan füze, yükseklik doğruluğu ile sabit ve hareketli kara unsurlarını  etkili bir şekilde imha edebiliyor.

ABD Ordusunun AGM-114 Hellfire füzesi temel alınarak geliştirilen füze yüksek patlayıcı anti-tank (HEAT) savaş başlığına sahip. 20+ km menzile, 50 kg ağırlığa ve 1.8 metre uzunluğa sahip olan Brimstone Hava, Kara ve Deniz platformlarına entegre edilebiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.