T129 ATAK’lar gece gündüz görevde!

T129 ATAK’lar gece gündüz görevde!

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terör örgütüne yönelik gerçekleştirdiği operasyonlarda yaklaşık bir yılı aşkın süredir aktif görev yapan T129 ATAK Helikopterleri yerdeki güvenlik güçlerine gece-gündüz ateş desteği sağlıyor.

Azami milli imkanlarla üretilen T129 ATAK Helikopterlerinin envantere girmesi, uzun yıllar terörle mücadele kapsamında Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da kısıtlı sayıdaki Cobra helikopteri ile mücadele eden Türk Silahlı Kuvvetleri için yeni bir dönemin başlangıcı oldu.

Yaklaşık bir yılı aşkın süredir terörle mücadelede aktif görev yapan ATAK’lar yüksek manevra kabiliyeti, sessizliği ve etkin silah sistemleri ile dikkat çekiyor. Sarp ve derin vadilerde gerçekleştirilen operasyonlarda kendini kanıtlayan helikopter ile yerdeki birliklere daha hızlı ateş desteği sağlanıyor.

ATAK SAYISI ARTIYOR

ATAK Projesi’nde Erken Duhul Helikopteri (EDH) olarak adlandırılan 9 T129’dan sonra toplam 50 adeti içeren T129B teslimatı başladı. Bu yıl içinde toplam 17 helikopterin daha Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girmesi planlanıyor.

ETKİN ATEŞ GÜCÜ

T129A EDH helikopterleri yakın hava desteği görevleri için tasarlandı. Silah sistemleri  76 adet 70mm’lik güdümsüz roket, TM179B taretine oturtulmuş 500 mühimmat kapasiteli 20mm Gatling topu ile donatıldı. T129B ise çok amaçlı görevlere uygun olarak en modern elektronik harp gereçleri entegre edilmiş ve aynı anda 8 adet güdümlü anti-tank füzesi MIZRAK, 12 adet güdümlü CİRİT, 2 adet STINGER ve 500 adet top mermisi ile görev yapabiliyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.