Türk Hava Kuvvetleri’nin 6’ncı A400M uçağı teslim edildi

Türk Hava Kuvvetleri’nin 6’ncı A400M uçağı teslim edildi

Türk Hava Kuvvetlerinin stratejik havadan nakliye ihtiyacını karşılamak üzere Airbus tarafından üretilen ve testleri tamamlanan altıncı A400M uçağı da teslim edildi.

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir sosyal medya  hesabından yaptığı paylaşımda,” Proje ortakları arasında yer aldığımız A400M uçaklarının altıncısını Türk Hava Kuvvetlerine teslim ettik. Teslimatı F35’inki ile aynı güne denk gelen 6. uçağımız ülkemize ve ordumuza hayırlı olsun” dedi.

Toplamda Hava Kuvvetleri Komutanlığına 10 adet uçak teslim edilecek. Geri kalan 4 uçağın ikisi 2019 diğer ikisi ise 2020 yılında envantere girecek.

A400M ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın sürat, menzil ve ağırlık olarak taşıma kapasitesi iki katına çıktı. Daha önce hava yolu ile taşınamayan silah sistemleri ve araçlar da bir yerden başka bir yere artık intikal ettirilebiliyor.

Toprak pistlere inebiliyor

A400M, kargo bölümünde bir seferde 116 asker/paraşütçü komando veya 66 sedye ve 25 sıhhi personel ile bir NH-90, bir CH-47 Chinook helikopteri, iki AH-62 Apache veya iki Tiger taaruz helikopteri ya da bir AS-532 Cougar genel maksat helikopteri yada bir M270 MLRS lançeri ile afet amaçlı bir kurtarma botu, 6 metre boyunda konteynırlı yarı-mafsallı kamyon, mobil vinç gibi büyük kaldırma araçları taşıyabiliyor.

Kısa ve yumuşak arazi performansı sayesinde asfalt pistlere bağımlılığı azalan A400M, 24 faydalı yük ve 1.600km uçuş için yeterli dahili yakıt ile 650m uzunluğundaki hazırlanmamış bir piste inebiliyor ve yine aynı ağırlık ile 1.200m pistten kalkabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.