Türk Silahlı Kuvvetleri dev helikopterini bekliyor!

Türk Silahlı Kuvvetleri dev helikopterini bekliyor!

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ağır yük taşıma konusunda önemli bir kabiliyet sağlayacak olan ABD’li Boeing firması tarafından üretilen CH-47F Chinook helikopteri gün yüzüne çıktı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ağır nakliye helikopteri ihtiyacını karşılamak için 2011 yılında Boeing ile sözleşmesi yapılan projede son aşamaya gelindi. Boeing tesislerinde üretimi tamamlanan ve boyama işlemi yapılan ilk CH-47F helikopterinin 2016’nın ilk yarısında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor. Toplam 11 adet helikopterin teslimatını kapsayan proje 2019 yılında tamamlanacak.

Chinook helikopterlerinin TSK envanterine girmesi ile birlikte Türkiye’nin tüm coğrafi bölgelerinde ve her türlü hava şartında, askeri araçların nakli ve top gibi silah sistemlerinin taşınmasında kullanılacak. CH-47F helikopteri 55 tam teçhizatlı asker veya 22 yaralı askeri sedye ile nakledebiliyor.

YARIM ASIRLIK EFSANE

İlk muharebe deneyimini 1960’lı yıllarda Vietnam Savaşı’nda kazanan ve ardından birçok ülke tarafından sayısız operasyonda kullanılan CH-47 Chinook, zaman içinde değişen ihtiyaçlara göre geliştirilen F modeliyle görevini sürdürüyor. CH-47F; yenilenmiş bir gövde, önceki modellere oranla daha gelişmiş bir kokpit, aviyonikler ve sayısal uçuş kontrol sistemine sahip.

Her biri 4777 hp gücünde iki adet Honeywell T55-GA-714A tipi motoru olan bu modelin havadan seyir hızı 245 km/h olup, platform maksimum 315 km/h (170 kt) sürate erişebiliyor. Azami faydalı yük taşıma kapasitesi 11 ton ve maksimum kalkış ağırlığı 22.68 ton olan helikopterin uçuş tavanı yaklaşık 20 bin feet (6096 m). Helikopterin, çift pervaneli yapısı iklim, irtifa ve sert esen rüzgar gibi olumsuz hava koşullarında çalışmasını mümkün kılıyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.